Multimedialna Galeria

Tematem projektu jest realizacja wirtualnego muzeum Twórczości Bogusława Schaeffera. Multimedialna Galeria dzieł Bogusława Schaeffera, 1 część.

Projekt jest 1 częścią zrealizowaną nowoczesną techniką stereoskopowego filmu 360. Technika ta daje możliwość pełnej imersji widza z otaczającym go światem. Dzięki projekcji filmu w goglach 3D widz staje się częścią akcji. Zaproponowaną koncepcję można porównać do bycia bezpośrednio w środku wydarzeń. W każdej chwili mamy możliwość przenieść się w inne miejsca lub wirtualne przestrzenie. W tej technice świat dosłownie otacza widza przez co mamy do dyspozycji ogromną przestrzeń do prezentacji twórczości Bogusława Schaeffera. Nie musimy ograniczać się tylko do małego ekranu przed widzem jak w tradycyjnym ponieważ możliwość obracania się i rozglądania w przestrzeni poszerza nam o 360 stopni przestrzeń ekspozycyjną. Dodatkowo dysponujemy iluzją skali czyli prezentowa przestrzeń ma skale identyczną jak w rzeczywistości, możemy umieścić widza np. na wierzchołku Mount Everest gdzie odczuje w prawdziwy sposób wysokość na jakiej się znajduje.

W części pierwszej zabieramy widza do zwidzenia wirtualnej galerii. Grafiki Bogusława Schaeffera są zaprezentowane jako wielkoformatowe projekcje na ogromnych trójwymiarowych ekranach w kształcie brył geometrycznych. Jako, że został wykorzystany efekt projekcji, ekrany stały się w pewnym sensie źródłem światłą rozproszonego, oświetlającego otaczającą je przestrzeń. Dodatkowe animowanie efektów pojawiania się grafik spowodowało odbicia i załamania światła, które spotęgowały efekt trójwymiarowości. Tonacja i kolorystyka prac Mistrza mają bezpośredni wpływ na całe wnętrze zabarwiające je własnym walorem. Efekt ten dodatkowo poszerzy spektrum wizualne obrazów sprawiając wrażenie jakby elementy obrazów uwolniły się z ram. Przechodząc blisko obrazów będziemy mogli dokładnie dostrzec ich strukturę i drobne detale prac Mistrza, praktycznie jakbyśmy je oglądali pod lupą. Cała inscenizacji zsynchronizowana z muzyką na podstawie zapisów nut/kompozycji Bogusława Schaeffera będzie stanowić spójną i zgraną iluminację.

W ramach programu 1 części Multimedialnej Galerii dzieł Bogusława Schaeffera udostępniono i zdigitalizowano około 60 dzieł grafik i partytutr graficznych. Zasób ten został opracowany w formie multimedialnej galerii.



Rezultatem zadania jest między innymi:
Promocja twórczości Bogusława Schaeffera cyfrowego repozytorium prac
Wzmocnienie wizerunku Polski na arenie międzynarodowej w środowiskach artystycznych
promocja kultury i polskiej sztuki w awangardowej odsłonie
stworzenie przestrzeni wykorzystującej zdigitalizowany dorobek polskiej kultury.
upowszechnianie i zapewnienie szerokiego dostępu odbiorcom w kraju i poza jego granicami.

Wartość dofinansowania wynosiła 140 000 zł.

Całkowita wartość 175 200 zł.

Zadanie zrealizowane zostało we współpracy Virtual Magic – studiem animacji 3 D.



DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY - PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU CELOWEGO



Schaeffer Non Stop

Schaeffer Non Stop to jedyna w swoim rodzaju aplikacja mobilna oparta na jednej z najsłynniejszych partytur graficznych Bogusława Schaeffera.

Zapoznaj się z aplikacją Schaeffer Non Stop
Bogusław Schaeffer

Niektóre moje sztuki latami leżały w szufladzie. Nie wiedziała o nich ani żona, ani pies. Pierwsza, jaką napisałem, nosiła tytuł Webern. Miałem wtedy dwadzieścia sześć lat. Anton Webern, ojciec nowej muzyki, był fizycznie podobny do mojego ojca, i to właśnie bardzo mi się spodobało.

Aurea Porta - Fundacja Przyjaciół Sztuk

Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA powstała w roku 2001. Założycielem był Marek Frąckowiak, aktor schaefferowski. Krystyna Gierłowska, dyrektor kreatywna, i Ewa Złotowska, prezes, z niewielką pomocą przyjaciół Przyjaciół Sztuk, kontynuują zapoczątkowane przez niego dzieło, między innymi sprawując opiekę nad spuścizną (archiwum) Bogusława Schaeffera. Kochanych interesariuszy podejmują w MDM-owskim lokalu z tarasem ze sgraffito.

ZAiKS - Partner

Instytut Teatralny